حکایت جالب خادمی حاج قاسم سلیمانی در حرم امام رضا(ع) به روایت آیت الله رئیسی، تولیت وقت آستان قدس رضوی

آیت الله ابراهیم رئیسی بیان کرد: یک بار که ایشان به بارگاه حضرت رضا مشرف شدند همزمان با غبارروبی بود، چون همیشه در منطقه بودند جوری برنامه را تنظیم کردیم که ایشان بتوانند در غبارروبی شرکت کنند. همان طور که همگان می دانند غبارروبی مراسم بسیار با معنویتی است و همه دلشان می‌خواهد در آن شرکت کنند.

قبل از تولیت بنده و در طول سال‎های بعد از انقلاب اسلامی همیشه این‌طور
بوده که فقط علما می‌توانستند داخل ضریح مطهر امام رضا علیه السلام حضور پیدا کنند.

روزی که ایشان آمده بود بعد از اینکه مراسم غبارروبی تمام شد، حال ارتباط با حضرت رضا پیدا کرد و دایم اشک می‌ریخت. غبارروبی که تمام شد به ذهنم آمد ما و آقایانی که از علما هستند و افراد دیگر همگی خادمان امام رضا هستیم. ما به زائران حضرت و دستگاه و بارگاه علی بن موسی‌الرضا خدمت می‌کنیم، اما آقایی که (حاج قاسم) اینجا ایستاده و برای امام رضا اشک می‌ریزد به حرم اهل‌بیت خدمت کرده ، نه فقط در مشهد بلکه در منطقه، ایشان به حرم حضرت زینب و اعتاب مقدسه خدمت کرده، ایشان خادم واقعی حضرت رضااست.

در آن زمان یک لحظه به ذهنم رسید برای اولین بار این رسم را که همیشه علما داخل ضریح می‌آیند با حجت و فلسفه نقض کنم، به دوستان گفتم به حاج قاسم بگویید داخل ضریح مطهر بیاید، حال معنوی عجیبی داشت. از جاهایی که ایشان از حضرت رضا طلب و آرزوی شهادت کرد همان جا بود، چون خیلی از یاران و نیروهای تحت امرش رفته بودند. ما فضاهایی را که او با آنها مواجه بود ندیده بودیم. شاید بهترین حاجتی که می‌خواست از حضرت رضا بگیرد همین بود. به ما و سایر دوستان هم همین را می‌گفت و دائم برای طلب شهادت التماس دعا می کرد.
روحش شاد، یادش گرامی
خبرنگار: ابوالحسن صاحبی جهان آبادی