ثبت ملی منظر طبیعی هفت حوض در ارتفاعات جنوبی مشهد ابلاغ شد
ثبت ملی منظر طبیعی هفت حوض در ارتفاعات جنوبی مشهد ابلاغ شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی از ابلاغ ثبت ملی «منظر طبیعی هفت حوض» در ارتفاعات جنوبی مشهد خبر داد.

به گزارش اختر شرق؛ ابوالفضل مکرمی‌فر با اعلام این خبر افزود: پارک طبیعی هفت حوض مشهد که در فاصله حدود ۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد، میان کوه های خلج در این شهر واقع شده و به شماره ۵۹۸ مورخ۶/۶/۱۳۹۸در فهرست آثار طبیعی ملی به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: وسعت منطقه هفت حوض مشهد حدود ۵۷۰ هکتار است، فضایی کاملا بکر که دارای آرامش غیر قابل وصفی است،  این منطقه در فصل بهار با شکوفه زدن گل های زیبای شقایق جذابیت دو چندان می شود و صدای جاری بودن آب در حوضچه هابه گوش می رسد.

مکرمی‌فر با اشاره به مصادیق ثبت بر اساس بند الف و ب آیین نامه اجرای تبصره ماده ۲ قانون تشکیل میراث فرهنگی و گردشگری اظهار کرد: مناظر طبیعی، رویشگاه گونه های گیاهی طبی، مناظر طبیعی، صخره سنگی، کوه، چشمه، تپه و  رودخانه از جمله مواردی است که بر اساس این قانون مشمول ثبت در فهرست اثار ملی ایران می شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی درباره  ویژگی‌های هفت حوض مشهد گفت: بعضی از ۷ حوضچه‌ای که در این منطقه در امتداد هم قرار دارند، به اندازه یک استخر هستند و آب از حوضچه اول به حوضچه‌های دیگر می ریزد. این پدیده طبیعی حوض‌ها یا «دولین‌های» متعدد، بر اثر فرسایش شیمیایی توسط باران‌های اسیدی در بستر یکی از سرشاخه‌های رودخانه طرق از در ارتفاعات شمالی بینالود شگل گرفته‌است.

مکرمی‌فر گفت: در بستر یکی از سرشاخه‌های رودخانه طرق، مواد آهکی نرم در میان سنگ‌ها دچار فرسایش شده‌اند و شکل‌های ژئومورفولوژی دولین را ایجاد کرده‌اند و در واقع از دیدگاه مردم عادی این منطقه تنها هفت حوض زیبا با چشم‌اندازی زیباتر ایجاد شده در طی مسیر رودخانه است، بعد از عبور از ۷ حوض اصلی که در امتداد هم قرار گرفته‌اند، به تک حوض‌های بزرگ می‌رسید. بکر و دست نخورده بودن و صدای جریان آب، از ویژگی‌های این منطقه است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با بیان این که ارزش گذاری اثر از دیدگاه گردشگری نیز حائز اهمیت است، افزود: کلانشهر مذهبی مشهد که بعنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام نیز می باشد نیازمند  اماکن طبیعی و تفریحی بیشتری می باشد.که  منطقه گردشگری هفت حوض یک  منطقه طبیعی مناسب در نزدیکی شهر مشهد است که پذیرای گردشگران این شهر است. 

قدمت هفت حوض به دوره مزوزوئیک (ژوراسیک) بر می‌گردد

هم چنین محمود طغرایی مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با بیان این که قدمت اثر مربوط به دوره مزوزوئیک(ژوراسیک) است، درباره ویژگی های زمین شناسی این منطقه گفت: کوه‌های بینالود از نظر جغرافیایی ادامه رشته کوه‌های البرز بشمار می آید ولی وجود برخی شباهت‌های رخساره ای و تاثیر چین خوردگی‌ها باعث شده تا بینالود را زونی تدریجی بین ایران مرکزی و البرز در نظر بگیرند.

وی تصریح کرد: هفت حوض بر روی نهشته‌های به جا مانده از دوره مزوزوئیک (ژوراسیک) شامل فیلیت، تخته سنگ، کنگلومرا، سنگهای گرانیتی و آهکی و ماسه سنگ متا کوارتزیت شکل گرفته است.

طغرایی درباره سیمای ظاهری هفت حوض گفت: از جنوب غرب شهر مشهد به سمت خلج و بعد از آن طی مسافت حدود ۶ تا            7 کیلومتر به بوستان طبیعی هفت حوض میرسیم. در ابتدای بوستان ساختمانهای اداری، رستوران و با فاصله ای اندک از آن آلاچیق هایی برای اقامت گردشگران قرار دارد. تا اینجای بوستان با توجه به سرمایه گذاری سازمانهایی از جمله شهرداری مشهد و… انسان ساخت شده است. سنگفرش و جوی‌های آب و … در طول آن ایجاد شده است. از اینجا به بعد به سمت حوض‌ها تا قسمتی از مسیر ماشین رو است. در نزدیک هفت حوض ها ادامه مسیر با پای پیاده میسر است. کوهای  سر سبز و مخملی شکل را طی می کنیم و به هفت حوض میرسیم که در کنار هم به صورت طولی قرار گرفته اند. نزدیک شدن به حوضها کمی دشوار است ولی از راه دور هم زیبایی آن را می شود به چشم دید.

image_printچاپ مطلب

Views: 4