تولید باغی مزیت محصولات کشاورزی درود
تولید باغی مزیت محصولات کشاورزی درود

مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در بازدید از طرح کشت گلخانه‌ای شهر درود به خبرنگار اختر شرق گفت: مزیت تولید محصولات کشاورزی شهر درود و بخش زبرخان در تولید باغی است.

مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در بازدید از طرح کشت گلخانه‌ای شهر درود به خبرنگار اختر شرق گفت: مزیت تولید محصولات کشاورزی شهر درود و بخش زبرخان در تولید باغی است.

به گزارش اختر شرق؛ محمدرضا اورانی تولید ۱۰ تا ۱۲ درصد محصولات گیاهی خراسان رضوی در شهرستان نیشابور و بخش‌های تابعه و شهر درود را یادآور شد و گفت: الگوی درآمدی در این شهرستان دامی، باغی و زراعی است.

 وی هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از ارزش ناخالص محصولات کشاورزی استان را مربوط به دام و طیور، ۸۵۰ میلیارد تومان مربوط به محصولات باغی و حدود ۴۵۰ میلیارد تومان مربوط به محصولات زراعی بیان کرد و افزود: بنابراین در شهرستان نیشابور، درود و بخش‌های تابعه مزیت تولید در محصولات باغی است منتها در این حوزه سیاست‌های جهاد کشاورزی بر سه موضوع توسعه کشت گلخانه‌ای، پرورش گیاهان دارویی و پوشش‌دار کردن باغات است.

مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی استان کمبود آب در سفره‌های زیرزمینی دشت نیشابور و فیروزه را متذکر شد و گفت: اگر کشت گلخانه‌ای در این شهرستان توسعه پیدا کند تولید محصولات عملاً ۱۰ برابر می‌شود و مصرف آب یک دوازدهم و برای هر هکتار ۱۰ نفر اشتغال ایجاد می‌شود.

وی افزود: در بحث گلخانه که یکی از پروژه‌های اقتصادی مقاومتی است امسال حدود ۶۰۰ هکتار سهمیه داریم که از این مقدار ۱۵۰ هکتار مربوط به دشت نیشابور و فیروزه است.

وی زیربنای کشت گلخانه‌ای را از ۳۰۰ متر تحت عنوان گلخانه‌های کوچک به بالا بیان کرد و گفت: هم خورده مالک و هم بزرگ مالک‌ها می‌توانند با ورود به کشت گلخانه‌ای به سامان پیدا کردن اشتغال و نظام‌مندی آن کمک کنند.

وی کشت گیاهان دارویی به‌جای گندم، جو، ذرت و… در مزارع کوچک را یادآور شد و گفت: پوشش‌دار کردن باغات یا در اصطلاح علمی «شیت هوس» که به عرضه زودتر محصول نوبرانه، حفظ باغ از تغییرات اقلیمی انتها و ابتدای سال و حفظ از تابش مستقیم آفتاب منجر می‌شود از سیاست‌های حمایتی این سازمان است.

وی گفت: ۹۵ میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت برای بخش گلخانه در نظر گرفته‌شده که در اختیار استان است تا متقاضیان سرمایه‌گذاری را حمایت کند. اورانی افزود: آورده کشاورزان را برای کشت گلخانه‌ای ۲۰ درصد و مابقی از طریق تسهیلات کشاورزی قابل پرداخت است.

آلو، سیب، گردو، گیلاس، هلو و آلبالو عمده محصولات باغی درود است و در سال‌های اخیر کشت گلخانه‌ای در این شهر رونق گرفته است.

image_printچاپ مطلب

Visits: 21