تشکیل کمیته تخصصی برای بهبود ارس پلنگ باغ وحش وکیل آباد
تشکیل کمیته تخصصی برای بهبود ارس پلنگ باغ وحش وکیل آباد

کارشناس مسئول اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی تشکیل کمیته تخصصی برای بهبود ارس پلنگ باغ وحش وکیل آباد خبر داد.

به گزارش اختر شرق؛ ایمان محمدی آبیز، کارشناس مسئول اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی و مسئول رسیدگی به امور تخصصی ارس پلنگ باغ وحش مشهد گفت: جلسه‌ای متشکل از مدیر کل، مسئولین و کارشناسان حیات وحش و متخصصین و دامپزشکان اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، در محل اتاق مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی جهت تسریع و پیگیری درمان و مداوای این گونه تشکیل و برگزار شد.

وی ادامه داد: در سال ۹۷ برای نخستین بار در کشور به روی ارس پلنگ باغ وحش مشهد که به تازگی از شکارچیان کشف شده بود، مراحل MRI انجام پذیرفت، که مشخص شد این گونه ارزشمند دچار بیماری عصبی شده است.

محمدی آبیز با اشاره به اینکه مشکلی که برای این گونه ارزشمند اتفاق افتاد، از عواقب شوم قاچاق حیوانات حیات وحش می‌باشد، که منجر به بروز چنین اتفاقات ناخوشایندی می‌شود، اظهار کرد: این گونه چندین سال است، که سیر درمانش زیر نظر جدی دامپزشکان متخصص ودانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد در جریان می‌باشد.

کارشناس مسئول اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی بیان کرد: در کنار انجام درمان مستمر، مباحث رفاهی و آسایش این گونه نیز مد نظر گرفته شد و اقدامات مناسبی اعم از: گسترش و بازسازی محل نگهداری ارس در باغ وحش مشهد از ۷۰ متربه ۳۵۰ متر، با همکاری باغ وحش مشهد صورت پذیرفت، که خود در سیر مراحل درمان کمک بسزایی جهت بهبود این گونه نموده است.

مسئول رسیدگی به امور تخصصی ارس پلنگ باغ وحش مشهد گفت: نگهداری از ارس با توجه به وضعیت نامناسبی که از قاچاقچیان حیات وحش کشف شد، وضعیت خوبی نبود و نگهداری و رساندن این حیوان تا به این مرحله کار بسیار دشوار و پیچیده‌ای بود، که باتلاش‌های فراوانی که توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان و تیم تخصصی دامپزشکی صورت پذیرفت، این حیوان تا به امروز به زندگی خود، زیر نظر دامپزشکان معتمد ادامه داده است.

محمدی آبیز در خصوص تشکیل این کمیته تخصصی مطرح کرد: با وجود تمام اقداماتی که قبلا به روی این گونه ارزشمند صورت پذیرفته است، این کمیته تشکیل شد، تا در خصوص ادامه روند درمان و نگهداری ارس تصمیمات لازم اخذ شود.

لازم به ذکر است؛ ارس با وجود این بیماری عصبی، ۱۱ سال عمر دارد و تا کنون با مناسب‌سازی شرایط نگهداری و سیر درمان مناسب به زندگی خود در باغ وحش ادامه می‌دهد.

عکس منتشر شده، آخرین وضعیت ارس در محل نگهداری است.

image_printچاپ مطلب

Views: 39