تسهیلات بانکی خراسان رضوی به ۱۵ هزار میلیارد تومان خواهد رسید
تسهیلات بانکی خراسان رضوی به ۱۵ هزار میلیارد تومان خواهد رسید

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی اظهار کرد: در طرح مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی در حوزه مالی و بانکی مطالعات میدانی انجام‌شده و در سال ۹۷ کل تسهیلات خراسان رضوی بالغ‌بر هفت هزار میلیارد تومان بوده است و با توجه به تفاهم‌نامه‌هایی که امضا می‌شود و موج فعالیت‌های ایجادشده برنامه‌ریزی کردیم که این عدد امسال به ۱۵ هزار میلیارد تومان برسد.

به گزارش اختر شرق؛ حسن مونسان دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان کاشمر که با حضور که با حضور مدیران واحدهای تولیدی، معین‌های اقتصادی و کارآفرینان در محل سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد گفت: هدف از برگزاری این جلسات گره‌گشایی از مشکلات معین‌های اقتصادی و کشور در شرایط عادی نیست و با توجه به مشکلات ناشی از تحریم و مشکلات داخلی، محدودیت‌هایی در منابع به وجود آمده است که باید در سختی‌ها و مشکلات در برنامه‌هایی که داریم به کمک هم بیاییم و کارها را پیگیری کنیم.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی اظهار کرد: در طرح مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی در حوزه مالی و بانکی مطالعات میدانی انجام‌شده و در سال ۹۷ کل تسهیلات خراسان رضوی بالغ‌بر هفت هزار میلیارد تومان بوده است و با توجه به تفاهم‌نامه‌هایی که امضا می‌شود و موج فعالیت‌های ایجادشده برنامه‌ریزی کردیم که این عدد امسال به ۱۵ هزار میلیارد تومان برسد.

وی بابیان این‌که تا پایان آذرماه حدود هشت هزار میلیارد تومان منابع اختصاص داده‌ایم گفت: درزمینهٔ پرداخت تسهیلات در حوزه صنعت نسبت به سال قبل ۵۰ درصد، در بخش کشاورزی ۳۶ درصد و در بخش خدمات و گردشگری ۲۹.۵ درصد، تسهیلات ازدواج ۸۷ درصد و صادرات بیش از ۳۰۰ درصد رشد داشته‌ایم و این بیانگر کارهایی است که صورت گرفته است.

مونسان خاطر با اشاره به این‌که به حداقل کاری که باید برای کارآفرین و مجری‌ها انجام شود نرسیده‌ایم گفت: بروکراسی و قوانین و آیین‌نامه‌هایی که تدوین‌شده برای شرایط عادی بوده و برای شرایط جنگ باید متفاوت عمل شود و به همین جهت کارگروه‌هایی تشکیل‌شده و در شورای هماهنگی بانک‌ها مطالعات عمیقی انجام دادیم و بیش از ۲۶ مانع بزرگ برای توسعه اقتصادی شناسایی کردیم و به استانداری و دادگستری ارائه کردیم و صادقانه تمام مسئولین استانی و کشوری به دنبال رفع موانع هستند.

وی خاطرنشان کرد: آمار بخش خصوصی برگرفته از اتفاقات خوبی در استان است و رشد اقتصادی در استان مثبت است و این در حالی است که در کشور رشد اقتصادی به گونه دیگری بیان می‌شود.

وی با اشاره به فعال و پویا شدن واحدهای تولیدی در استان گفت: بیش از ۱۴۰۰ واحد صنعتی تا پایان آبان ماه کمک بانکی صورت گرفته و نرخ بیکاری در استان رو به کاهش است و در شرایط جنگی باید سنگر به سنگر به جلو حرکت کرده و همگرایی تمام مجموعه‌ها صورت گیرد و همه مدیران درصدد رفع موانع عمل کنند.

مونسان فقدان منابع انسانی را باعث کم شدن سرعت عملکرد عنوان کرد و گفت: در وام ازدواج ۹۰ هزار پرونده، در مسکن روستایی پرونده ۱۰ هزار پرونده و در قسمت خدمات خرد بالغ‌بر شش هزار پرونده وارد بانک شدند و با توجه به کمبود نیرو و این‌که افراد در بانک به‌صورت دو شیفت مشغول به کار هستند ولی بازهم سرعت‌پایین است.
وی مطالبات معوق در خراسان رضوی را سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: کل منابع استان ۹۰ هزار میلیارد تومان است که از این مبلغ ۶۰ هزار میلیارد تومان در قالب تسهیلات بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف پرداخت‌شده است، به‌طوری‌که در خراسان رضوی بانک‌ها به دولتی‌ها وامی پرداخت نکردند.

مونسان بابیان اینکه ۱۵ درصد منابع بانکی به‌عنوان ذخیره قانونی و احتیاطی بانک مرکزی است که اجازه مصرف آن از سوی بانک‌ها وجود ندارد، عنوان کرد: از مجموع ۸۰ هزار میلیارد تومان منابع آزاد بانک‌ها تاکنون ۶۰ هزار میلیارد تومان پرداخت‌شده و تنها ۲۰ هزار میلیارد تومان از این منابع باقی‌مانده و این در حالی است که حجم تفاهم‌نامه‌هایی که در استان به امضاء رسیده است، ۲۷۰ هزار میلیارد تومان است که قرار است ۱۰۰ میلیارد تومان از محل منابع بانکی تأمین شود.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی بر ضرورت برگشت منابع تأکید و بیان کرد: پایه ایجاد اشتغال و رونق تنها منابع بانکی است، ۹۱ درصد منابع پایه اشتغال و رونق باید از طریق بانک‌ها و ۹ درصد باقی‌مانده توسط بازار سرمایه و دولت تأمین می‌شود.

وی یادآور شد: اگر امروز بانک‌ها سخت‌گیری می‌کنند، به خاطر خودشان نیست، بلکه به خاطر اقتصاد استان و بازگشت منابع به چرخه اقتصادی استان است.

فرماندار کاشمر در این جلسه گفت: معین‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی مجاهدان اقتصادی هستند که در این شرایط سخت ‌پا به عرصه تولید در عرصه خدمات صنعت و کشاورزی گذاشته‌اند تا در سال‌های آینده شرایط بهتری برای جامعه و کشور داشته باشیم.

مسلم ساقی خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه جزو آخرین شهرستان‌هایی بودیم که تفاهم‌نامه‌های اقتصادی را امضا کردیم اما عملکرد قابل قبولی ارائه داده‌ایم.

وی بابیان این‌که پنج معین اقتصادی بومی در شهرستان فعال هستند اظهار کرد: در حوزه گفتمان سازی تاکنون همایش‌های مختلف ازجمله همایش روز جهانی پنبه و همایش زن و گردشگری روستایی و همایش گیاهان دارویی برگزار شد و اگر بخشی و یا درصدی از اهداف این سه همایش به نتیجه برسد در حوزه گردشگری، کشاورزی و گیاهان دارویی به نتایج خوبی خواهیم رسید.

فرماندار کاشمر با اشاره به این‌که به لحاظ مستندسازی در نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی ضعف داریم و بایستی در خصوص بارگذاری اطلاعات بیشتر کار شود گفت: به دلیل اینکه مدارک و اطلاعات ناقص در سامانه بارگذاری شده است اطلاعات به استان منعکس نمی‌شود.

خبرنگار: فاطمه نبوی ثالث

image_printچاپ مطلب

بازدیدها: 61