به مناسبت روز اسناد ملی و میراث مکتوب؛آیین افتتاحییه نمایشگاه «کتاب و کتابخوانی در آینه اسناد» برگزار شد
به مناسبت روز اسناد ملی و میراث مکتوب؛آیین افتتاحییه نمایشگاه «کتاب و کتابخوانی در آینه اسناد» برگزار شد

همزمان با روز اسناد ملی و میراث مکتوب «آیین افتتاحیه نمایشگاه کتاب و کتابخوانی در آینه اسناد» به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، منطقه شمال شرق کشور و با حضور هیئتی از کتابخانه غازی خسرو بیگ سارایوو از کشور بوسنی و هرزگوین در کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد برگزار شد.

به گزارش اخترشرق؛ همزمان با روز اسناد ملی و میراث مکتوب آیین افتتاحیه نمایشگاه «کتاب و کتابخوانی در آینه اسناد» با حضور حجت الاسلام علی اکبر سبزیان، مدیرکل اداره کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی؛ مجتبی محمودی مدیر نمایندگی مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران، منطقه شمال شرق کشور و با حضور هیئتی از کتابخانه غازی خسرو بیگ سارایوو از کشور بوسنی و هرزگوین در کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام علی اکبر سبزیان، مدیر کل اداره کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی ضمن خوشامدگویی به رئیس کتابخانه غزی خسروبیگ سارایوو و همکارانشان، از همکاری مجتبی محمودی رئیس نمایندگی مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه شمال شرق کشور در جهت هماهنگی و همکاری با اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، جهت افتتاحیه نمایشگاه «کتاب و کتابخوانی در آینه اسناد» که همزمان با روز اسناد ملی و میراث مکتوب در کتابخانه مرکزی مشهد برگزار شد، قدرانی نمود.
در ادامه حجت الاسلام سبزیان با اشاره به اینکه کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد، مانند کتابخانه غازی خسروبیگ سارایوو، بزرگترین کتابخانه عمومی جمهوری اسلامی ایران است که به نام امام خمینی (قدس سره) بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران نام‌گذاری شده است،
وی افزود: این کتابخانه دارای ۴۰ بخش و خدمت می‌باشد و نمونه‌ای از نسل جدید کتابخانه‌های عمومی در کشور ایران است که به عنوان دانشگاه مردم و فرهنگسرای اجتماعی، پاسخگوی نیازهای اطلاعاتی و آموزشی جامعه می‌باشد و گفت مهدی رمضانی دبیرکل جوان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سعی دارد تا با دیپلماسی فرهنگی، کتابخانه‌های عمومی مثل کتابخانه مرکزی مشهد را به مردم جهان بشناساند.

در ادامه مجتبی محمودی، رئیس نمایندگی مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه شمال شرق کشور، با اشاره به اینکه به دو دلیل روز روز اسناد ملی و میراث مکتوب نام‌گذاری شده است دلیل اول تشکیل سازمان اسناد ملی در این روز و دلیل دوم تقارن این روز با روز تولد عالم محدث شیخ کلینی صاحب اثر اصول کافی، که یکی از چهار منبع اصلی روایی و احادیث ما به شمار می‌رود.
وی در ادامه در خصوص افتتاحیه نمایشگاه «کتاب و کتابخوانی در آینه اسناد» گفت: آثاری که نمایش داده شدند، مجموعه‌ای از اسناد مربوط به زمان راه اندازی، کتابخانه ملی ایران، سال ۱۳۱۶ بود که سه کتابخانه معارف، کتابخانه سلطنتی و کتابخانه دارالفنون، پایه اصلی افتتاح کتابخانه ملی ایران به شمار می‌آیند.
محمودی در ادامه با تاکید بر اینکه کتاب و اسناد بهترین ابزار انتقال فرهنگ و مذاکر ه و دیپلماسی هستند، افزود: ما امروزه در عصر جنگ روایت‌های مختلف و تضاد تعاریف زندگی می‌کنیم و ابزار پیروزی ما در در این دوران کتاب و اسنادی هستند که به کمک ما خواهند آمد.

در ادامه این نشست عثمان لاویچ، رئیس کتابخانه غازی خسرو بیگ سارایوو، نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در کشور ایران و شهر مشهد، گفت: ما در کتابخانه‌ای کوچک اما با حجم بالایی از میراث فرهنگی کار می‌کنیم که وظیفه حفاظت از این میراث را داریم وی گفت: در منطقه ما وقتی صحبت از تغییر ارزش‌ها مطرح میشود این اسناد و مدارک هستند که نقش مهمی را ایفا می‌نمایند.
وی همچنین وجود صدها مسجد و مدرسه و مکتبخانه در بالکان را نشان دهنده توجه به مسئله حفظ آثار و میراث فرهنگی دانست و گفت: ما میراث دار این منابع هستیم و باید از فرهنگ و تمدن اسلام که عامل پیشرفت ما به حساب می‌آیند، برای نسل‌های بعدی محافظت نماییم.
عثمان لاویچ ضمن اشاره به مجموعه غنی از اسناد خطی و مدارکی که در کتابخانه غازی خسرو بیگ سارایوو از سیصد سال پیش در قلب اروپای مسیحیت نگهداری و محافظت می‌شود گفت: از ایران برای نگهداری اسناد و متون اسلامی که از هزار و پانصد سال قبل نوشته و نگهداری شده است قدردانی می‌نماییم
وی افزود: ما پل ارتباطی بین شرق و غرب هستیم و از تمام پتانسیل‌های خود برای حفظ آثار استفاده خواهیم نمود.

گفتنی است، در پایان این نشست ضمن اهدا کارت عضویت افتخاری کتابخانه مرکزی مشهد به رئیس و کتابداران کتابخانه غازی خسروبیگ، بازدیدی از بخش‌های مختلف کتابخانه انجام شد. همچنین یک اصله درخت به نماد درخت دوستی در کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد کاشته شد.

خبرنگار: فاطمه نبوی ثالث

image_printچاپ مطلب

Views: 13