برگزاری ۱۴۰۰ رویداد فرهنگی با محوریت کتاب در ۲۲۲ کتابخانه نهادی و مشارکتی در سطح استان
برگزاری ۱۴۰۰ رویداد فرهنگی با محوریت کتاب در ۲۲۲ کتابخانه نهادی و مشارکتی در سطح استان

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: در هفته کتاب امسال ۱۴۰۰ رویداد فرهنگی با محوریت کتاب در ۲۲۲ کتابخانه نهادی و مشارکتی در سطح خراسان رضوی برگزار خواهد شد.

به گزارش اختر شرق؛ حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر سبزیان در نشست خبری هفته کتاب که شنبه ۲۲ آبان، در کتابخانه مرکزی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در هفته کتاب رویدادهای کتاب‌محور در سطح کشور با محوریت نهاد کتابخانه‌های عمومی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تمام دستگاه‌هایی که به نوعی در حوزه فرهنگی موثر هستند برگزار می‌شود. این برنامه‌ها اگر با تعامل دستگاه‌های همسو و غیرهمسو همراه شود شکل جدیدی به خود می‌گیرد و تاثیر بیشتری نزد مردم خواهد داشت.

وی با بیان اینکه در هفته کتاب امسال ۱۴۰۰ رویداد فرهنگی با محوریت کتاب در ۲۲۲ کتابخانه نهادی و مشارکتی در سطح خراسان رضوی برگزار خواهد شد، گفت: در این ۱۴۰۰ رویداد کتابخوانی در سطح استان، ۱۴ برنامه شاخص استانی را برگزار خواهیم کرد. در روز اول هفته کتاب یعنی ۲۴ آبان‌ماه، همکاران ما در اداره کتابخانه‌های عمومی مشهد به نیابت از همکاران خود در سطح استان در آئین زیارت دسته‌جمعی کتابداران و عهد و پیمان با حضرت رضا (ع)، امام دانایی و مهربانی شرکت می‌کنند تا رسما برنامه‌های هفته کتاب آغاز شود. بخشودگی جرایم دیرکرد منابع امانتی کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی و عضویت رایگان در کلیه کتابخانه‌های عمومی استان در روزهای ۲۴.۲۵ و ۲۶ آبان از جمله دیگر برنامه‌های ما خواهد بود. دغدغه نهاد کتابخانه‌ها در کشور و ما در استان نیز این است که مردم متوقف در عضویت کتابخانه‌ها نشوند و از خدمات کتابخانه‌های عمومی بهره‌مند شوند.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: پویش اهداء کتاب‌های موجود در دفاتر مدیران برای تجهیز کتابخانه‌های مناطق محروم تحت عنوان «کتاب خواندنی است نه تزئینی» را پس از چند مرحله اجرا، در این هفته نیز اجرا می‌کنیم. همچنین طرح اهداء کتاب توسط مردم تحت عنوان «دیوار دانایی» را اجرا خواهیم کرد و هر فردی که کتاب خوانده شده غیرقابل استفاده‌ای دارد، می‌تواند آن را به نزدیکترین کتابخانه عمومی محل سکونت خود اهدا کند و جزو اهداکنندگان دانایی باشد. همچنین طرح منبر کتاب که مقدمه طرح چهارشنبه‌های کتاب‌خوانی است، از برنامه‌های شاخص این هفته است و از چهارشنبه هفته جاری پس از نماز مغرب و عشاء در مساجد برگزار می‌شود. مبلغان برگزیده در این طرح در حدود ۲۰ دقیقه درباره کتاب، خوانش و تاثیر آن برای نمازگزاران صحبت می‌کنند که اتفاق جدیدی در سطح استان است.

سبزیان تصریح کرد: همچنین یک مسابقه کتابخوانی برای مسئولان استان برگزار خواهد شد تا مدیران کتاب «برای مدیران» که شامل بیانات مقام معظم رهبری و توصیه‌های ایشان به مدیران است را مطالعه کنند. اختتامیه این مسابقه نیز در اولین جلسه شورای اداری خراسان رضوی پس از هفته کتاب برگزار می‌شود و جوایزی را به مدیران برگزیده اهدا خواهیم کرد. خوانش کتاب شرحی بر حدیث ولایت، مراسم تکریم از کتابداران استان، افتتاح ایستگاه‌های مطالعه ایست‌کار میادین شهر و سازمان آتش‌نشانی نیز برخی از برنامه‌های دیگر ما در هفته کتاب است تا کارگران و کارکنان آتش‌نشانی کتاب‌های مرتبط با فعالیت خود را مطالعه کنند. در روز پایانی هفته کتاب نیز، افتتاح کتابخانه سیار شهرستان باخرز را در برنامه‌های خود خواهیم داشت. همچنین یادواره استانی کتابدار شهید غفرانی را نیز برگزار خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در بین نیازها و مطالبات مردم کمتر به حوزه کتاب توجه می‌شود، اما امیدوارم که اجرای این برنامه‌ها در خراسان رضوی بتواند دلبری کتاب نزد مردم را بالا ببرد و جایگاه خود را بیشتر نزد مردم باز کند تا در صدر دغدغه‌های آن‌ها قرار گیرد. از زمان‌های قدیم این موضوع مطرح بوده که مردم کمتر به سراغ کتاب می‌روند و کتاب در نزد مردم جایگاهی ندارد، اما ما بارها اعلام کردیم که مردم خراسان رضوی مردم کتابخوانی هستند و در دوران کرونا نیز کتابخوان‌تر شده‌اند و توجه و علاقه بیشتری نسبت به کتاب نشان دادند.

مرتضی کرباسی، رئیس مجمع خیرین توسعه و ترویج کتابخانه‌های خراسان رضوی در ادامه این نشست با بیان اینکه مجوز مجمع را از استاندار خراسان رضوی دریافت کرده‌ایم و از هفته کتاب به بعد دفاتر شهرستانی مجمع خیرین را افتتاح خواهیم کرد، اظهار کرد: کار مجمع خیرین صرفا ساخت کتابخانه نیست و مانند خیرین مدرسه‌ساز عمل نمی‌کنیم، بلکه بجز وظیفه ساخت کتابخانه و تجهیز آن، ترویج کتابخوانی نیز از اولویت‌های جدی ما است. با این حال تعداد کتابخانه‌های سیار و ثابتی که تا امروز افتتاح کردیم و در این هفته نیز افتتاح خواهیم کرد به ۱۰ کتابخانه سیار رسیده و تجهیز دو کتابخانه در حاشیه شهر را نیز انجام داده‌ایم.

خبرنگار و عکاس: سمانه جعفری

image_printچاپ مطلب

بازدیدها: 97