برگزاری کلاس آموزشی کودهای بیولوژیک در شهرستان چناران
برگزاری کلاس آموزشی کودهای بیولوژیک در شهرستان چناران

مسئول ترویج و آموزش مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان چناران از برگزاری کلاس آموزشی کودهای بیولوزیک با حضور کشاورزان پیشرو و کارشناسان مدیریت در سالن جلسات این مدیریت خبر داد.

به گزارش اختر شرق؛ مسئول ترویج و آموزش مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان چناران هدف از برگزاری این جلسه را آشنایی بیشترکشاورزان و کارشناسان با کودهای بیولوژیک و ارتقاء سطح علمی آن‌ها بیان کرد و گفت: مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی موجب‌عدم تعادل عناصر و مواد غذایی موجود در خاک، کاهش بازده محصولات کشاورزی و… خواهد شد در همین راستا واحد ترویج این مدیریت اقدام به برگزاری کلاس آموزشی کودهای بیولوژیک با همکاری بخش خصوصی نمود.

وی با بیان اینکه مدرس این کلاس آقای نوری در خصوص کودهای بیولوژیک مطالبی را باارائه پاورپوینت توضیحاتی دادند، عنوان کرد: مدیریت کود مزارع و باغات نقش مهمی در موفقیت کشت گیاهان و درختان دارد. کاربرد کودهای زیستی در تولید این گیاهان با هدف کاهش مصرف نهاده‌های شیمیایی و همچنین افزایش حاصلخیزی خاک و بهبود رشد گیاه، از اهمیت زیادی برخوردار است.

مسئول ترویج و آموزش مدیریت جهاد کشاورزی چناران بیان کرد: استفاده مکرر از کودهای شیمیایی وعدم حفظ حیات خاک همراه با شیوه‌های دیگرکاملاً مخرب حیات و زندگی موجودات خاکزی هستند، لذا منجر به کاهش ویتامین‌ها و دیگر ترکیبات گیاهان می‌شوند که این موجودات در تولید آن‌ها نقش موثری دارند.

وی در پایان گفت: ضمن اینکه سیستم کوددهی رایج بر تأمین تعداد معدودی از عناصر پرمصرف تمرکز دارد. کودهای بیولوژیک می‌توانند به‌عنوان جایگزینی مناسب برای بخشی از کودهای شیمیایی در سیستم‌های کشاورزی پایدار مورد استفاده قرار گیرند؛ این کلاس با پرسش و پاسخ حاضرین پایان یافت.

image_printچاپ مطلب