برخورداری ۹۳ درصد جمعیت روستایی شهرستان سبزوار از آب شرب بهداشتی
برخورداری ۹۳ درصد جمعیت روستایی شهرستان سبزوار از آب شرب بهداشتی

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سبزوار گفت: در حال حاضر ۹۳ درصد جمعیت روستایی در شهرستان سبزوار از آب شرب بهداشتی و سالم برخوردار هستند.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سبزوار گفت: در حال حاضر ۹۳ درصد جمعیت روستایی در شهرستان سبزوار از آب شرب بهداشتی و سالم برخوردار هستند.

به گزارش اختر شرق؛ احمد برادران در همایش روز دهیار با بین اینکه توسعه ظرفیت روستاها و شهرها نیازمند یک برنامه دقیق و منظم است، افزود: در یک دوره مدیریت نمی‌شود بدون برنامه‌ریزی عمل کرد.

وی با تأکید به اینکه در شرایط فعلی نباید و نمی‌توان بدون برنامه عمل کرد، ادامه داد: مسیر و نقشه راه باید در ابتدا مشخص شود.

وی با اشاره به وجود طرح تفصیلی در شهرها و طرح هادی در روستاها اظهار کرد: در حوزه توسعه باید طرح جامعی داشته باشیم که تمام بحث‌ها اعم از زیست‌محیطی و محدودیت منابع آبی را در بربگیرد.

برادران بابیان اینکه رسیدن به توسعه مبتنی بر تمام ظرفیت‌ها است، گفت: درگذشته ۷۰ درصد جمعیت در روستاها بود اما امروز این امر برعکس شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۸۲ ونیم درصد جمعیت سبزوار در شهر و کمتر از ۲۰ درصد در روستاها ساکن هستند.

فرماندار سبزوار افزود: اگر به توسعه مبتنی بر تمام ظرفیت‌ها پرداخته بودیم امروز با این معضل مواجه نبودیم.

وی بابیان اینکه علی‌رغم بردن امکانات به روستاها در حال حاضر حدود ۵۰ هزار نفر در حواشی و اطراف شهر سبزوار سکونت دارند، گفت: در ۴۰ سال نظام خدمات بی‌بدیل و بی‌نظیری با تلاش‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای روستاییان ارائه‌شده است. همچنین در ۵ سال اخیر اقدامات بسیار‌ خوبی در روستاها انجام‌شده است که قابل‌مقایسه با گذشته نیست.

برادران خاطرنشان کرد: سال ۹۲ در سبزوار فقط شهر ششتمد و روداب از نعمت گاز برخوردار بودند اما امروز تا پایان سال جاری تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار گازرسانی می‌شوند.

وی بابیان اینکه حداقل برای هر خانواده ۸۰ میلیون ریال برای گازرسانی هزینه شده است، گفت: در حوزه آب‌رسانی ۹۳ درصد جمعیت در سبزوار از آب آشامیدنی بهداشتی و استاندارد برخوردار هستند.

نماینده عالی دولت در شهرستان سبزوار بابیان اینکه متأسفانه در این ایام به دلیل گرمای هوا و مصرف زیاد و مصارف غیرمجاز با محدودیت‌هایی مواجه هستیم، گفت: در این راستا اقداماتی در حال انجام است چراکه اولویت ما در حوزه آب‌رسانی تأمین آب شرب است.

برادران ادامه داد: شبکه آب‌رسانی مشکلی ندارد تولید منابع آبی هم تفاوتی نکرده ولی مصرف آب اعم از مصارف خانگی و آب شرب و غیرمجاز تغییر کرده است.

وی بابیان اینکه در حوزه آموزش، روستایی‌هایی که امکان اجرای سیستم گرمایشی استاندارد وجود داشته از این نعمت برخوردار هستند، افزود: در سال ۹۶ و ۹۷ بالغ‌بر ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای سیستم گرمایش مدارس روستایی در شهرستان هزینه شد برای شهر ششتمد نیز یک میلیارد تومان هزینه شد.

وی بابیان اینکه در حوزه کشاورزی یکی از بزرگ‌ترین اقدامات کنترل‌های هوشمند است که اجرا شد، افزود: در چند سال اخیر ۵۰۰ کیلومتر آب‌رسانی با لوله از مبدأ و منبع آب تا سرزمین در شهرستان انجام‌شده است.

وی با اشاره به اهمیت طرح مثلث اقتصادی گفت: این طرح یک طرح پایلوت نیست و مبتنی بر مشارکت دهیاران است. هر روستا یک ستاد توسعه مرکب از شورا، دهیار، اهالی محل و ظرفیت‌های مردمی با مشارکت بانوان باید باشد.

فرماندار سبزوار بابیان اینکه در حوزه اشتغال سال گذشته برای ۶ هزار و ۶۰ نفر فرصت شغلی در سطح روستاها ایجاد شد، اظهار داشت: این امر نقش بسزایی در ماندگاری مردم در روستاها و مهاجرت معکوس دارد.

برادران با تأکید به اینکه دهیاران باید ستاد توسعه روستا را جدی بگیرند، گفت: امروز شرایط کشور شرایط خاصی است، دشمنان نظام با تمام عده واردشده‌اند و از تمام ظرفیت‌های خود برای براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: اداره کشور فقط بر عهده دولت نیست و همه ارکان نظام باید دولت را در این ‌زمینه کمک کنند زیرا دولت در صدر امور است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در استان خراسان ۶۰ درصد روستاها گازرسانی نشده‌اند اما در سبزوار امر گازرسانی باهمت و پیگیری مسئولان به سرانجام رسید.

رمضان علی سبحانی فر با تأکید به اینکه دغدغه امروز ما در روستاها درآمدزایی است، افزود: برای درآمدزایی روستایی قوانین زیادی وجود دارد و باید از این قوانین استفاده کرد. مجلس شورای اسلامی اهمیت زیادی برای روستاها قائل است.

وی بابیان اینکه هرسال افزایش قیمت انشعاب و مصرف آب، برق و گاز برای شهری‌ها وجود دارد ولی برای روستاییان نیست، ادامه داد: این افزایش قیمت، در روستاها برای توسعه و افزایش خدمات استفاده می‌شود. هزینه از شهری گرفته می‌شود و برای ارائه خدمات بیشتر و بهتر به روستاها برده می‌شود.

وی بابیان اینکه معافیت‌های مالیاتی در بحث کشاورزی برای افزایش درامد کشاورز اتفاق می‌افتد، اظهار کرد: در حوزه

بیمه روستایی و عشایری متأسفانه در برخی جاها کمتر استفاده می‌شود این در حالی است یک‌سوم هزینه را روستایی و مابقی را دولت پرداخت می‌کند.

وی تأکید کرد: دهیاران باید روستاییان را تشویق و توجیه کنند که تحت پوشش قرار گیرند.

سبحانی فر اضافه کرد: در حوزه تسهیلات امسال مجلس شورای اسلامی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار با بهره ۴ و ۶ درصد تصویب کرد تا در بخش اشتغال روستایی و مشاغل خانگی هزینه شود.

وی بابیان اینکه دهیاری‌ها باید درآمدزایی داشته باشند، گفت: دهیاری یک‌نهاد عمومی است که می‌تواند سرمایه‌گذاری کند و تسهیلات متنوعی اخذ کند.

وی افزود: تغییر الگوی کشت پنبه امسال برای نخستین بار در سطح کشور در روداب اجرا شد که این امر یک‌سوم کاهش مصرف آب و افزایش سطح عملکرد را به همراه داشت. این حرکت باید در منطقه ادامه‌دار باشد.

سبحانی فر با تأکید به اینکه در حوزه صنایع‌دستی روستاییان باید درخواست تسهیلات کنند و دریافت کنند، اظهار داشت: با توجه به اینکه بر اساس پیش‌بینی‌ها در چند سال آینده زمین نشست می‌کند باید به سمت لوله‌گذاری و آبیاری مکانیزه رفت که در این حوزه مجلس شورای اسلامی تسهیلات ۸۰ درصد بلاعوض تصویب کرده است.

image_printچاپ مطلب

Visits: 2