ایران و عراق بر سر صدور گذرنامه ویژه اربعین توافق کردند
ایران و عراق بر سر صدور گذرنامه ویژه اربعین توافق کردند

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور گفت: با طرف عراقی بر سر تهیه گذرنامه‌ای ویژه اربعین حسینی علیه السلام توافق شد که از ویژگی‌های آن، ارزان بودن قیمت و سرعت چاپ و تحویل آن است.

به گزارش اختر شرق؛ سید مجید میراحمدی در حاشیه برگزاری دومین کارگروه مشترک همکاری‌های امنیتی بین دو کشور که به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و در شهر مشهد برگزار شد، مطرح کرد: با هیات عالی رتبه کشور عراق در حوزه‌های مختلف از جمله اربعین حسینی علیه السلام توافقات بسیار خوبی شد.

وی ادامه داد: قرارگاه عملیاتی مشترک در موضوع اربعین بین دو کشور تشکیل می‌شود و نشست‌های آن به صورت متناوب درخصوص حل و برنامه ریزی مسائل مربوط به زائران تا زمان رسیدن به ایام زیارتی ماه صفر ادامه خواهد داشت.

معاون وزیر کشور گفت: در استانهای مرزی کشور هم، قرارگاهی ذیل این قرارگاه مرکزی مشترک تشکیل می‌شود تا از بروز ناهماهنگی‌های گذشته جلوگیری شود.

میراحمدی با بیان اینکه عبور زائران حسینی علیه السلام از مرز چذابه هم اکنون ممنوع است اما توافق شد که زائران ایرانی متقاضی عبور از این مرز، بتوانند به کشور عراق عازم شوند، عنوان کرد: از دیگر موضوعات مورد توافق در این نشست، می‌توان به موضوع گذرنامه‌هایی که اعتبار آن‌ها تمام شده است اشاره کرد که فقط برای سفر در زمان اربعین حسینی علیه السلام دارای اعتبار باشد که این موضوع کمک بسیار مهمی در تردد زائران خواهد کرد.

معاون وزیر کشور در خصوص زائران پاکستانی که تاکنون امکان ورود به کشور عراق را از مرز زمینی نداشتند گفت: موافقت شد تا زائران پاکستان بتوانند از مسیر ایران به صورت کاروانی از مرزهای مشخصی که اعلام خواهد شد وارد کشور عراق شده و سپس به صورت کاروانی از کشور عراق دوباره به ایران وارد شوند.

میراحمدی در پاسخ به فراهم شدن مسیر ریلی بین ایران و عراق در زمان زیارت اربعین حسینی علیه السلام، تصریح کرد: هر دو طرف توافق دارند که این کار هر چه سریعتر انجام شود و یکی از موضوعات مهمی که وزارت راه و شهرسازی کشور ما و همچنین کشور عراق با جدّیت آن را دنبال می‌کنند همین موضوع است که اجرای آن به دو طرف بستگی دارد که بتوانند در مراسم اربعین آینده آن را عملیاتی کنند یا خیر؟

وی با تشکر از همکاری خوب هیات عالی رتبه کشور عراق به سرپرستی رییس ستاد اربعین این کشور، تصریح کرد: در این نشست موضوعاتی در خصوص امنیت مرزها، مقابله با گروه‌های تروریستی، مقابله با جریان قاچاق سلاح و مواد مخدر و سایر جرایم سازمان یافته نیز مطرح شد که هر موضوع را کمیته‌های مشخص شده مورد پیگیری قرار دادند و امیدواریم دو کشور اقدامات موثری را در این زمینه‌ها ترتیب دهند.

مشاور وزیر کشور عراق و رییس ستاد اربعین این کشور نیز گفت: بر اساس تفاهم‌هایی که قبلاً بین دو کشور صورت گرفت نشست‌هایی برگزار و قرار شد در خصوص مسائل مرزی دو کشور، اقامت و به خصوص هماهنگی بیشتر برای برگزاری اربعین حسینی علیه السلام تفاهم‌هایی شود.

مهدی علی هادی الفکیکی بیان کرد: این نشست‌ها منجر به همکاری بیشتر و کاهش مشکلات بین دو کشور دوست و برادر خواهد شد و امید است با استمرار این نشست ها، شاهد کاهش مشکلات موجود باشیم.

لازم به ذکر است؛ در پایان این نشست امنیتی مشترک که در قالب کمیته‌هایی با موضوعات آموزش، اطلاعات، مرز، جرایم سازمان یافته و مواد مخدر، گذرنامه و اربعین برگزار شد تفاهم نامه‌ای در ۲۸ بند به امضا رسید.

image_printچاپ مطلب

Views: 35