افتتاح موزه قلب پرفسور صادقی در نیشابور
افتتاح موزه قلب پرفسور صادقی در نیشابور

موزه قلب پروفسور صادقی در مجموعه افلاک‌نمای حکیم عمر خیام نیشابوری افتتاح شد.

موزه قلب پروفسور صادقی در مجموعه افلاک‌نمای حکیم عمر خیام نیشابوری افتتاح شد.

به گزارش اختر شرق؛ سعید شیبانی در مراسم افتتاح موزه قلب پروفسور حسین صادقی گفت: احداث افلاک‌نمای خیام و در کنار آن ایجاد موزه قلب پروفسور صادقی موقعیت ویژه‌ای را برای نیشابور به ارمغان آورده که حاصل تلاش‌ها و همکاری‌های بی‌دریغ خیران، مسئولان و شهروندان است.

معاون استاندار و فرماندار نیشابور افزود: پروفسور صادقی از چهره‌های ماندگار نیشابور و میراث گران‌بهای علمی و فرهنگی در سطح جهان است و ایجاد این موزه در جهت تقدیر و تجلیل از چند دهه تلاش‌های ارزشمند این شخصیت جهانی است.

وی اظهار کرد: ایجاد این مجموعه فرهنگی و اقتصادی در راستای حرکت نیشابور به سمت یک شهر پایدار و تاریخی است و گذر زمان عظمت این تلاش‌ها را بیش‌ازپیش روشن خواهد کرد.

در ادامه مدیر افلاک‌نمای خیام گفت: موزه قلب گنجینه‌ای علمی شامل تجهیزات، عکس‌ها و اسناد متنوعی است که می‌تواند مورداستفاده دانشجویان و محققان قرار گیرد و به‌مرورزمان بر این مجموعه افزوده خواهد شد.

محمد چوپانکاره افزود: بازدیدکنندگان از افلاک‌نما پس از مکاشفه در افلاک قدم به جهان موزه قلب می‌گذارند برای جویندگان حقیقت به همان اندازه که تماشای کیهان جذاب است موزه قلب نیز جالب است و به سهولت دوره کوتاهی از هستی‌شناسی را طی می‌کنند و درس معرفت‌شناسی می‌گیرند.

هم‌چنین پروفسور حسین صادقی نیز در این مراسم گفت: ۸۰ درصد مرگ‌های ناگهانی مربوط به قلب است که علت عمده آن مصرف غذاهای چرب و فست فودی و کم‌تحرکی است.

وی افزود: هدف از ایجاد این موزه در کنار افلاک‌نما آشنایی مردم با این عضو حیاتی است تا پس از دیدن مجموعه افلاک و صورت‌های فلکی در موزه قلب با کارکرد این عضو شگفت‌انگیز و پیچیده بیشتر آشنا شوند.

مدیرعامل جزیره قشم و فرماندار سابق نیشابور که در این مراسم حضور داشت گفت: در آن زمان که احداث این مجموعه کلید خورد کل اعتبار پژوهشی کشور ۳۰ میلیارد ریال بود درحالی‌که برای احداث این مجموعه ۳۲ میلیارد ریال جذب شد و در طی سفر استانی ریاست جمهوری نیز یک‌صد میلیارد ریال اعتبار به این مجموعه اختصاص یافت.

غلامحسین مظفری افزود: تاکنون بیش از ۱۷۰ میلیارد ریال صرف خرید تجهیزات از شرکت زایس آلمان برای این مجموعه شده و از محل کمک‌های مردمی ۵۰۰ میلیارد ریال برای احداث این مجموعه جمع‌آوری‌شده است.

image_printچاپ مطلب

Views: 17