اعضای ۷۲ بیمار مرگ مغزی در مشهد به بیماران نیازمند اهدا شد
اعضای ۷۲ بیمار مرگ مغزی در مشهد به بیماران نیازمند اهدا شد

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۷۲ بیمار مرگ مغزی در مناطق زیر پوشش به بیماران نیازمند اهدا شده است.

به گزارش اختر شرق؛ دکتر ابراهیم خالقی با بیان اینکه طی این مدت ۲۹۱ عضو از بیماران مرگ مغزی به نیازمندان عضو اهدا و پیوند شده است، عنوان کرد: واحد پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی مشهد علاوه بر استان خراسان رضوی شمال شرق کشور و استانهای خراسان شمالی و جنوبی و سایر استانهای همجوار را زیر پوشش دارد.

خالقی گفت: امسال از این تعداد اهدای عضو، ۳۸ مورد پیوند کلیه، ۳۶ مورد پیوند کبد، ۱۱۳ مورد پیوند قرنیه، ۷۸ مورد پیوند پوست، چهار مورد پیوند قلب، یک مورد پیوند کلیه و پانکراس (لوزالمعده) همزمان با هم، یک مورد پیوند پانکراس به بیماران نیازمند عضو اهدا و پیوند شده است.

وی ادامه داد: همچنین از این تعداد اهدای عضو، ۲۰ عضو شامل یک قلب، دو کلیه و ۱۷ کبد به مراکز پیوند عضو در تهران و شیراز ارسال شده است.

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پایان خاطرنشان کرد: در طول سال گذشته نیز ۱۳۱ مورد بیمار مرگ مغزی منجر به پیوند شده که بدین طریق ۶۸۳ عضو و بافت به بیماران نیازمند اهدا شده است که بیشترین عضو پیوندی قرنیه و پانکراس کمترین عضو پیوندی بوده است.

image_printچاپ مطلب

Views: 22