اشتغال ۸۰ هزار نفر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی خراسان رضوی
اشتغال ۸۰ هزار نفر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی خراسان رضوی

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی گفت: بیش از ۸۰ هزار اشتغال در شهرک‌های صنعتی استان ایجاد شده که در صورت افزوده شدن میزان در دست بهره برداری واحدهای صنعتی، ۴۴ هزار شغل دیگر نیز به این میزان اضافه خواهد شد.

به گزارش اخترشرق؛ شرکت شهرکهای صنعتی استان خراسان رضوی؛ «جعفر فرشچی طوسی» ضمن گرامیداشت هفته دولت در میز خدمت جهادی شهرک صنعتی بینالود و با حضور در واحدهای تولیدی با محوریت رفع موانع آنان، گفت: شعار امسال برای ما نقشه راه را تعریف می‌کند، بارها رهبر انقلاب روی بحث تولید صحبت داشته‌اند و اهمیت تولید و صنایع کوچک را متذکر شده اند. ما نیز نقشه راهی را برای توسعه تولید تدوین کرده‌ایم و طبق آن پیش خواهیم رفت.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی با اشاره به اقدامات هفته حمایت از صنایع کوچک و در همین راستا برنامه‌های دولت، عنوان کرد: بیشترین صنایع ما در کشور کوچک هستند و بیش از ۹۰ درصد صنایع کوچک و متوسط هستند، بنابراین الزام دارد تا دستگاه‌های حاکمیتی توجه به صنایع کوچک داشته باشند. اولین صنایعی که در تلاطم اقتصادی موجب خسارت می‌شوند صنایع کوچک هستند که این امر نیز نیازمند حمایت هرچه بیشتر دولت و سیاست گذاران است.

وی، با بیان خدمات دولت مردمی و خدمتگزار، گفت: در خراسان رضوی بیش از ۵۰ شهرک مصوب داریم. ۴۱ شهرک در حال واگذاری یا بهره برداری است و بیش از پنج هزار قرارداد بسته شده و دو هزار و ۷۵۰ واحد با بهره برداری رسیده‌اند که از این میزان دو هزار و ۵۰۰ واحد فعال و حدود از ۲۵۰ واحد غیرفعال هستند.

فرشچی اظهار کرد: ۱۲۸۵ طرح فعال و ۸۹۰ طرح غیر فعال در دست داریم که در حال پیگیری برای فعال شدن این تعداد هستیم. بیش از ۸۲۰ پرونده بررسی شده که به ۵۰۰ مورد آن مهلت داده شده تا بتوانند به بهره برداری برسند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تصریح کرد: همچنین ۳۰۱ واحد کارگاهی داریم که ۲۸۰ واحد بهره برداری شدند. در مجموع بیش از ۸۰ هزار اشتغال ایجاد شده است. در صورت افزوده شدن میزان در دست بهره برداری ۴۴ هزار شغل دیگر نیز به این میزان اضافه خواهد شد.

وی همچنین مشکل تامین زمین و مشکلات آب و برق را از عمده‌ترین مشکلات واحدهای تولیدی استان دانست.

هیچ واحدی به دلیل بدهی در استان تعطیل نشده است

فرشچی با بزرگداشت یاد و خاطره شهدای خدمتگذار مردم در دولت، گفت: ما سعی داریم مشکلات واحدهای صنعتی با بانک‌ها را حل کنیم و به ندرت پیش آمده تا بانک واحد صنعتی را تعطیل کند و خوشبختانه بانک‌ها نیز نگاه تعطیلی به واحدهای تولیدی به دلیل‌عدم بازپرداخت تسهیلات را ندارند و در معدود موارد موجود نیز سعی شده تا بانک یا فرد توانمند جایگزین شود تا از تعطیلی جلوگیری شود.

وی در خصوص واحدهای راکد خاطرنشان کرد: طبق برنامه‌ای که سازمان به ما داده، بنا شده ۶۰ واحد راکد امسال تعیین تکلیف شوند، البته هدف ما ۱۲۰ واحد است اما براساس چیزی که مشخص شده میزان ۶۰ واحد است و همچنین سعی داریم تا هیچ واحدی تعطیل نشود. همچنین ۱۷ طرح در ۱۱ شهرک صنعتی در حوزه پروژه‌های زیر بنایی در هفته دولت امسال افتتاح خواهد شد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی در خصوص سرمایه‌گذاری صنعتی در اراضی اوقاف در پایان گفت: براساس دستورالعمل‌ها در اراضی وقفی نمی‌توانیم سرمایه‌گذاری کنیم، اما سعی داریم تا صنوف را ساماندهی کنیم تا مجوزات مربوطه را اخذ کنند. اما این طرح در دست مطالعه است زیرا اراضی وقفی برای سرمایه‌گذاری بسیار مشکل ساز است.

خبرنگار: سمانه جعفری

image_printچاپ مطلب

Views: 6