آیا مجتمع گلستان به دومین کتابخانه مشارکتی تایباد تبدیل خواهد شد؟
آیا مجتمع گلستان به دومین کتابخانه مشارکتی تایباد تبدیل خواهد شد؟

دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های شهرستان تایباد با حضور مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی و نماینده مجلس شورای اسلامی و با ریاست فرماندار شهرستان تایباد برگزار شد.

دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های شهرستان تایباد با حضور مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی و نماینده مجلس شورای اسلامی و با ریاست فرماندار شهرستان تایباد برگزار شد.

به گزارش اختر شرق؛ در این نشست مقرر شد تا هفته دولت کتابخانه‌های عمومی شهرستان زیباسازی و همچنین دومین کتابخانه سیار خریداری شود.

همچنین مقرر شد برای کتابخانه محمد رسول‌الله ص شهر مشهد ریزه کارشناسان استانی با اداره آموزش‌وپرورش محل پیشنهادی را موردبررسی قرار دهند و در صورت تائید مراحل انتقال کتابخانه انجام پذیرد.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مردم شهرستان‌های تایباد، تربت‌جام، باخرز و صالح‌آباد در مجلس شورای اسلامی در این جلسه گفت: یکی از نیازهای کتابخانه عمومی تایباد ایجاد بخش تایباد شناسی است که محل ارائه رسالات دانشگاهی و کتاب‌های مختلف مفاخر تایباد باشد.

وی گفت: نماینده مجلس هم آماده است که ۵۰۰ جلد کتاب با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای فرهنگی به کتابخانه‌های عمومی تایباد اهدا نماید.

محسن سیاح، سرپرست فرمانداری شهرستان تایباد گفت: بر اساس آمار استانی در بخش اعضا کتابخانه‌ها، شهرستان تایباد رتبه ۱۱ استان را در اختیار دارد که این موضوع شایسته شهرستان تایباد نیست.

وی گفت: تا جلسه آینده بر اساس بازدیدها برای واگذاری طبقه دوم فرهنگسرای مولانا به نهاد کتابخانه‌ها بر اساس فعالیت‌ها، جذب اعضا و استقبال شهروندان تصمیم‌گیری خواهد شد،

سیاح افزود: در ارتباط با مجتمع گلستان و با اعلام آمادگی شورا و شهرداری، برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی کتابخانه انجام خواهد شد.

سیاح اضافه کرد: بازدیدهایی به‌اتفاق اعضا از آموزشگاه موسیقی انجام خواهد شد و درنهایت برای واگذاری آن مجموعه به نهاد کتابخانه تصمیم‌گیری می‌شود.

سید ایوب سید الحسینی، شهردار تایباد گفت: کار فرهنگسرای مولانا در سال ۸۲ انجام شد، بخشی از این فرهنگسرا در جهت توانمندسازی بانوان مورداستفاده بانوان آن منطقه قرارگرفته و توانسته در ایجاد اشتغال خانگی بانوان نقش مهمی ایفا کند.

وی افزود: شهرداری و شورای شهر تایباد آمادگی دارد تا مجتمع گلستان را به‌عنوان دومین کتابخانه مشارکتی با نهاد کتابخانه‌ها آماده نماید.

وی گفت: تایباد به‌عنوان دومین شهر خراسان رضوی است که کتابخانه سیار تهیه‌کرده است و آمادگی داریم تا دومین کتابخانه سیار شهرستان نیز خریداری و آماده استفاده جوانان در پارک‌های سطح شهر شود.

شیر احمد جهانی، رئیس شورای اسلامی شهر تایباد گفت: در محل پارک ملت با توجه به اینکه روزانه تعداد زیادی از خانواده‌های تایبادی در این پارک حضور پیدا می‌کنند، می‌توان با همکاری اداره اتباع و مهاجرین خارجی، شهرداری و نهاد کتابخانه‌ها یک کتابخانه احداث نمود.

جهانی افزود: شورای شهر و شهرداری تایباد درگذشته از ۶ جلد بالغ‌بر ۲۰ هزار نسخه کتاب حمایت کرده است.

طغانی عضو شورای اسلامی شهر تایباد نیز گفت: کتابخانه جدیدالتأسیس، کمبود نیروی انسانی دارد و امیدواریم این مشکل حل شود.

وی گفت: ما به کتابخانه مرکزی بزرگی برای شهرستان به دلیل ظرفیت‌های خوب شهرستان نیازمندیم.

عامر توکلی، فعال فرهنگی شهرستان، رئیس انجمن آثار و مفاخر تایباد و یکی از خبرنگاران حاضر در جلسه نیز گفت: در بخش حمایت از نویسندگان و پژوهشگران متأسفانه شورای اسلامی و شهرداری تایباد حمایت مطلوبی از هنرمندان نداشته و چاپ دو کتاب «نسخه قدیمی مقامات تایبادی و پژوهش‌نامه مولانا زین‌الدین ابوبکر تایبادی» در دوره سوم و هم‌زمان با همایش اول مولانا انجام‌گرفته، درحالی‌که نسخه بروز و کامل مقامات تایبادی و نخستین کتاب شناسایی‌شده مولانا زین‌الدین ابوبکر تایبادی ‌رونمایی شده در مراسم روز مولانا (۱۷ بهمن ۹۷) مدت‌هاست در شورای شهر خاک می‌خورد و شورا حاضر به پاسخگویی مبنی بر حمایت یا عدم‌حمایت از این کتاب‌ها نیست.

وی گفت: دو کتاب تازه انتشاریافته هنرمندان تایبادی در حوزه هنر خوشنویسی هم به‌صورت آزاد چاپ‌شده و حمایتی از طرف شورا و شهرداری بر این آثار شاهد نبودیم.

وی در خصوص ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی گفت: آمادگی داریم تا کافه کتاب را به‌صورت ماهانه در کتابخانه شهید هاشمی نژاد برگزار کنیم و برای تشویق بیشتر آمادگی داریم تا در هر جلسه به یک نفر از شرکت‌کنندگان برگزیده سرویس اینترنت اهدا کنیم، این‌ موضوع مشروط است به این‌که نهاد کتابخانه برای حمایت از نویسندگان شهرستان تعدادی کتاب از آن‌ها خریداری و در مراسم اهدا نماید.

image_printچاپ مطلب

بازدیدها: 17