1

۳۸۰۰ اعمال محدودیت و قطع گاز در خراسان رضوی انجام شد

به گزارش اختر شرق؛ حسن افتخاری با اعلام این خبر اظهار کرد: طرح پایش مصرف بهینه گاز از 15 آذرماه امسال با هدف نظارت بر مصرف درست گاز در حال اجرا است و تاکنون 40646 مورد بازدید و 3813 محدودیت و قطع گاز در استان اعمال شده است.

وی با اشاره به دستور استاندار خراسان رضوی مبنی بر رعایت الگوی مصرف درست گاز توسط ادارات و موسسات دولتی افزود: در همین مدت 32675 مورد بازدید از ادارات و ساختمان‌های دولتی انجام شده که حاصل آن صدور 829 اخطار و 361 مورد قطع گاز بود.

افتخاری با بیان این مطلب که مطابق ردیف 4 و 5 مصوبه هیات وزیران در نیمه آذرماه 1401، استفاده از گاز طبیعی به منظور گرمایش استخرهای خانگی و استفاده از وسائل انرژی بر در درب ورودی مجموعه‌ها یا در فضای باز ممنوع است افزود: از 15 آذرماه امسال تاکنون 1304 مورد بازدید از مراکز استفاده‌کننده از سیستم گرمایشی در فضاهای روباز انجام، و جریان گاز 409 مجموعه متخلف نیز به دلیل عدم توجه به قانون قطع شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان تصریح کرد: متاسفانه در زمستان امسال به دلیل قطع گاز ترکمنستان و برودت شدید هوا تا منفی 28 درجه سانتیگراد شاهد افت فشار گاز در شبکه گاز منطقه شرق کشور بودیم که این موضوع با ورود وزیر نفت، استاندار خراسان رضوی و همراهی مدیران و مسئولان شرکت ملی گاز و استان و البته تعامل خوب مردم در کوتاه‌ترین زمان ممکن برطرف شد.

وی تصریح کرد: مردم مشهد و خراسانی‌ها امسال با صرفه جویی معادل 33 میلیون و 700 هزار مترمکعب گاز در مدت هفت روز، کاری تاریخی و شاخص را انجام دادند. البته با توجه به ورود موج جدید سرما به استان و کاهش هوا تا منفی 8 درجه ادامه صرفه جویی و خاموش کردن حداقل یک وسیله گرمایشی در دوره پیک سرما برای حفظ پایداری شبکه گازرسانی امری لازم و ضروری است.

افتخاری در پایان گفت: شهروندان می‌توانند در صورت مواجهه با استفاده مراکز تجاری به ویژه فست فودها یا رستوران‌های خیابانی از گرماتاب یا عدم رعایت الگوی مصرف گاز در ادارات و موسسات دولتی موضوع را از طریق مرکز امداد 194 شرکت گاز استان خراسان رضوی اطلاع دهند.