نیاز ۲۰ میلیارد ریالی، برای تکمیل کتابخانه عمومی روستای جوزقان شهرستان تایباد و ۲۴ پروژه کتابخانه‌ای دیگر استان
نیاز ۲۰ میلیارد ریالی، برای تکمیل کتابخانه عمومی روستای جوزقان شهرستان تایباد و ۲۴ پروژه کتابخانه‌ای دیگر استان

دویست و دوازدهمین کتابخانه عمومی خراسان رضوی هم‌زمان با دهه کرامت در شهرستان تایباد افتتاح شد.

دویست و دوازدهمین کتابخانه عمومی خراسان رضوی هم‌زمان با دهه کرامت در شهرستان تایباد افتتاح شد.

به گزارش اختر شرق؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی‌اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در حاشیه افتتاحیه کتابخانه عمومی مولانا زین‌الدین ابوبکر تایبادی به خبرنگار خبرگزاری اختر شرق گفت: چهار شاخص متراژ، منابع، عضویت وامانت برای سنجش وضعیت مورداستفاده قرار می‌گیرد که خراسان رضوی به نسبت جمعیت وضعیت مطلوبی ندارد.

وی گفت: هیئت‌امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مصوبه‌ای را داشته است که بر اساس آن‌همه کتابخانه‌های عمومی موجود در کشور به‌استثنای کتابخانه‌های ملی، مجلس شورای اسلامی و آستان قدس رضوی در قالب نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور قرار خواهند گرفت و این اتفاق که شروع آن از سال گذشته در خراسان رضوی انجام‌شده است، می‌تواند رشد چشمگیری در همه شاخص‌ها داشته باشد.

وی اظهار داشت: در کنار این موارد افتتاح کتابخانه مرکزی امام خمینی (ره) مشهد که بزرگ‌ترین کتابخانه عمومی کشور است نیز توانسته تغییری در وضعیت استان ایجاد کند، ضمن اینکه افزایش کتابخانه‌های مشارکتی که شروع کرده‌ایم توانسته وضعیت رو به رشدی برای خراسان رضوی ایجاد کند.

حجت‌الاسلام سبزیان ادامه داد: ما امیدواریم در پایان سال جاری به نسبت جمعیت و جغرافیای استان رتبه مطلوبی در کشور کسب کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های خراسان رضوی بابیان اینکه از حدود ۶ میلیون و پانصد هزار نفر‌ جمعیت، حدود ۲۵۰ هزار نفر عضو کتابخانه‌های استان هستند، گفت: در خراسان رضوی ۲۵ پروژه نیمه‌تمام وجود که یک پروژه آن، کتابخانه عمومی روستای جوزقان از توابع شهرستان تایباد است که تلاش ما این است که با بهره‌گیری از تمام ظرفیت خیرین، شهرستان و استان تا هفته دولت سال آینده کل پروژه‌ها که بر اساس برآورد اولیه بالغ‌بر ۲ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد، به بهره‌برداری برسد که می‌تواند در افزایش اعضا، منابع و متراژ کمک کند.

سبزیان بابیان اینکه حدود ۲ میلیون و پانصد هزار نسخه کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان وجود دارد، به مخزن‌ نسخ خطی کتابخانه مرکزی مشهد اشاره کرد و گفت: مخزن نسخ خطی در کتابخانه مرکزی مشهد بالغ‌بر ۲ هزار نسخه اثر دارد و همچنان در حال جمع‌آوری نسخ خطی دیگری هستیم‌.

وی عنوان کرد: درصورتی‌که مجموعه‌داری تمایل به اهدای نسخ خطی به نهاد کتابخانه‌ها دارد، پیشنهاد ما راه‌اندازی مرکزی در خود شهرستان‌هاست.

وی بابیان اینکه در حال حاضر کارشناسان اداره کل در حال فهرست‌نگاری نسخ خطی هستند گفت: چنانچه پژوهشگری تمایل به استفاده از منابع خطی کتابخانه مرکزی مشهد دارد می‌تواند به این کتابخانه مراجعه کند.

image_printچاپ مطلب

بازدیدها: 15