نامه سرگشاده جمعی از کشاورزان زعفرانکار خراسان رضوی به ریاست مجلس شورای اسلامی مبنی بر نارضایتی نسبت به اوضاع آشفته بازار زعفران
نامه سرگشاده جمعی از کشاورزان زعفرانکار خراسان رضوی به ریاست مجلس شورای اسلامی مبنی بر نارضایتی نسبت به اوضاع آشفته بازار زعفران

جمع کثیری ازکشاورزان استان خراسان رضوی درخصوص اینکه امسال با کاهش یک باره قیمت زعفران، نگرانی کشاورزان زعفران‌کاران را برانگیخته است.

به گزارش اختر شرق؛ نارضایتی کشاورزان خراسان که قطب تولید زعفران دنیاست و سهم عمده‌ای در تولید این محصول تجاری دارد، تا حدی در دو سال گذشته قیمت این محصول به واقعیت نزدیک شد و کشاورزان نیز به امید کسب درآمد در زمینه زعفرانکاری هزینه زیادی را متقبل شدند. اگر مسئولین امر این روزها سری به بازار زعفران بزنند مشاهده خواهند نمود که قیمت این محصول به طرز وحشتناکی تنزل پیدا کرده و این فاجعه فشار اقتصادی سنگینی بر پیکره خانواده‌های کشاورزان تحمیل کرده است. عدم مدیریت در تنظیم قیمت بازار محصول زعفران کشاورزان منجر به کاهش اشتغال و نگرانی جمع وسیعی از خانواده‌های کشاورزان شده است.

محصولی که می‌رفت مایه امید و شادابی کشاورزان زعفرانکار استان گردد ولی با کاهش چند میلیونی این محصول به سوهان روح وشوک مالی بر پیکیره اقتصادی مردم تبدیل شده است.

بسیاری از کشاورزان نیز به دلیل فرار رسیدن سررسید وام‌ها جهت باز پرداخت به بانک‌ها ومعیشت زندگی چاره‌ای جزء فروش زعفران به قیمت‌های پایین ندارند و این امر این روزها مشکلاتی را برای خانواده‌های کشاورز به وجود آورده است. و این امر تولید کنندگان زعفران را نگران کرده است.

هر روز صدای اعتراض و گلایه کشاورزان زعفران کار ازگوشه وکنار استان بلند میشودوخواستار وارد شدن قوی دولت در این موضوع جهت جلوگیری از زیان بیشتر به کشاورزان هستند. ولی متاسفانه تاکنون اقدامی صورت نگرفته، وهمچنان بازار وتعیین نرخ دراختیار چنددلال صادرکننده می‌باشد. از آنجا که ایران بزرگترین تولیدکننده زعفران دنیاست متاسفانه ازاین بازار فقط دلالان سود می‌برند و قیمت زعفران در این روزهای بین شش الی هفت میلیون تومان می‌باشد که بعدازکسرهزینه‌ها برای کشاورزان بجزضرر هیچگونه سودی ندارد، لذا ما کشاورزان عاجزانه استدعا داریم تاقبل ازفرا رسیدن برداشت محصولاتی که در دو، سه ماه آینده برداشت می‌شود جهت جلوگیری ازضررهای بیشترکشاورزان، به امور بازار این محصول ارزآور و صادراتی ورود نموده واقدامات لازم دراین مورد معمول فرمایید.

خبرنگار: حسین خاکشور

image_printچاپ مطلب

بازدیدها: 6