طرح همیاران آب در کاشمر کلید خورد
طرح همیاران آب در کاشمر کلید خورد

بنا به درخواست امور منابع آب کاشمر به عنوان دبیرخانه طرح همیاران آب در منطقه ترشیز جلسه ای در دانشگاه فردوسی مشهد با حضور دکتر کامران داوری مسئول دبیرخانه طرح همیاران آب استان و رئیس پژوهشکده آب و محیط زیست دانشگاه فردوسی برگزار شد.

به گزارش اختر شرق؛ این جلسه که در فضایی آکادمیک با حضور مدیر امور آب کاشمر و کارشناسان همراه و دکتر داوری در ساختمان گروه علوم و مهندسی آب دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد مقدمه ای بر اجرای طرح همیاران آب در منطقه ترشیز بزرگ بود.

در ابتدای جلسه حکمتی‌فر مدیر امور منابع آب شهرستان کاشمر با بیان شرایط خاص منطقه ترشیز و اهم فعالیت های صورت گرفته توسط این امور در بحث کلیات طرح همیاران آب و طرح سازگاری با کم‌آبی نکاتی را بیان کرد و در ادامه دکتر داوری نظرات خود را در این خصوص ارائه داده، هماهنگی های لازم برای حضور ناظران علمی دانشگاه در جلسات آتی طرح همیاران در شهرستان انجام شد.

در این جلسه پس از بررسی جدول زمانبندی جلسات طرح همیاران و حضور اعضای اصلی و ناظر شهرستان، هماهنگی‌های لازم برای برگزاری جلسات کارگروه طرح و جلسات آموزشی مسئولین صورت گرفت. اعضای کارگروه طرح همیاران آب شهرستان شامل فرمانداری، امور منابع آب، شهرداری، جهاد کشاورزی، اداره صنعت معدن و تجارت، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و دانشگاه آموزش عالی شهرستان به عنوان اعضای اصلی و نماینده مجلس، دادستان، فرماندهی انتظامی، نماینده ولی فقیه، تشکل‌های صنفی کشاورزی و سمن‌های آب و محیط زیستی به عنوان اعضای ناظر طرح در شهرستان معرفی شدند.

همچنین علاوه بر آن سه ناظر دیگر نیز از طرف دبیرخانه استان انتخاب شد که بر اجرای طرح همیاران در شهرستان نظارت خواهند کرد.

این گزارش حاکیست طرح همیاران آب استان قرار است با ترسیم نقشه راه  در افق طرح یعنی سال ۱۴۲۵ میزان مصارف آب تجدیدپذیر را  به ۷۰ درصد کاهش داده و در کنار آن مصارف غیرکشاورزی که با افزایش جمعیت، توسعه صنایع و تولید افزایش می یابد را در اولویت قرار داده و مصارف کشاورزی را با افزایش بهره وری و راندمان تولید کاهش دهد تا در افق طرح پایایی منابع آبی به دست آید و روند کاهش سطح آب زیرزمینی متوقف و سفره آب زیرزمینی با همیاری همه اعضا و همشهریان احیا شود.

image_printچاپ مطلب

بازدیدها: 6