طرح برکت برای افزایش نظارت بر حوزه آرد و نان در مشهد اجرا می‌شود
طرح برکت برای افزایش نظارت بر حوزه آرد و نان در مشهد اجرا می‌شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: طرح برکت به منظور افزایش نظارت بر توزیع آرد و نان در مشهد با محوریت فرمانداری و همکاری دستگاه‌های نظارتی از هفته آینده در این شهر به اجرا درمی‌آید.

به گزارش اختر شرق؛ علی رسولیان در نشست کارگروه گندم، آرد و نان خراسان رضوی اظهار کرد: نظارت بر حوزه آرد و نان باید شدید و برخوردها قاطع و بازدارنده باشد و اقدامات در این حوزه با محوریت فرمانداری هر شهرستان انجام گیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با بیان این مطلب که تامین مایحتاج اصلی مردم بویژه نان اهمیت فراوان دارد و نباید کمبودی در حوزه آرد و نان در مشهد وجود داشته باشد و نباید موردی باعث نارضایتی مردم از عرضه نان شود، گفت: کمبودی در زمینه نان، آرد و گندم در خراسان رضوی بویژه شهرستان مشهد وجود ندارد و نظارت‌هایی که بر حوزه آرد و نان انجام گرفته، بسیار سختگیرانه بوده و منجر به قطع سهمیه آرد یارانه‌ای یا نیمه یارانه‌ای متخلفین یا پلمپ واحدهای متخلف شده است.

رسولیان افزود: طرح برکت که با هدف نظارت و کنترل بیشتر بر نحوه توزیع آرد و نان شهر مشهد طراحی شده است نباید با طرح منطقه‌بندی گشتهای نظارتی تداخل داشته باشد، نماینده‌ای که شاکیان به وی مراجعه می‌کنند باید بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت یا بازرسان اتحادیه نانوایان باشند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی عنوان کرد: سهمیه آرد ماهانه مشهد ۲۵ هزار تن است که باید با نظارت فرمانداری هر شهرستان بین نانوایی‌ها توزیع شود و کارگروه گندم، آرد و نان شهرستان سهمیه آرد نانوایی را اضافه یا از آن کسر کند، هر شهر باید نانوایی‌های معتمد داشته باشد که مجاز به دریافت سهمیه بیشتر از آرد مشروط به عرضه نان در ساعات بیشتری از روز در حضور حافظان نظام باشند.

وی گفت: با توجه به شیوع کرونا، ایجاد صفهای شلوغ در ساعات بعدازظهر و شب در مقابل نانوایی‌ها باید حذف شود، هرچند سختگیریهای زیادی شده است اما همچنان با عرضه آرد خارج از شبکه و کمبود آن در مشهد مواجه هستیم.

رسولیان بیان کرد: فاصله قیمت آرد یارانه‌ای با قیمت آن در بازار آزاد زیاد و فسادآور است لذا منجر به عرضه آرد خارج از شبکه می‌شود، با این حال در آذر ماه طی افزایش نظارت‌ها بر عرضه آرد و نان، سهمیه آرد ۱۴۵ واحد نانوایی در مشهد قطع شد یا واحد متخلف پلمپ گردید، همچنین سهمیه آرد ۳۱۴ واحد نانوایی افزوده شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: افزایش عرضه آرد در نانوایی‌های مشهد یا ۱۲ساعته کردن فعالیت برخی نانوایی‌های شلوغ در مناطق محروم این شهر می‌تواند مشکل کمبود عرضه نان را برطرف کند، همچنین به منظور نظارت بیشتر بر عملکرد کارخانجات آرد استان، نیروی بازرس در قالب طرح برکت در کارخانه‌ها مستقر خواهد شد.

وی با اشاره به خروج آرد یا کالاهای اساسی به صورت قاچاق از مرزهای خراسان رضوی، بیان کرد: نیروی انتظامی، سپاه امام رضا (ع) و دستگاه قضایی بطور جدی این موضوع را پیگیری کرده و نیروهای خود را برای جلوگیری از خروج کالاهای اساسی از مرز بکار گرفته‌اند.

فرماندار مشهد نیز در این نشست گفت: دغدغه اصلی در حوزه آرد و نان مشهد، ایجاد صف‎های طولانی و شلوغ در مقابل نانوایی‌ها است، این شلوغی به معنای کمبود آرد یاعدم توزیع آن نیست بلکه سرانه توزیع آرد در مشهد مطلوب بوده و هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

محمد رضا هاشمی عنوان کرد: ماهانه ۲۵ هزار تن آرد در مشهد توزیع می‌شود که از این میزان ۱۵ هزار تن نیمه یارانه‌ای و ۱۰ هزار تن یارانه‌ای است.

وی با اشاره به جمعیت بیش از سه میلیون و ۶۲۰ هزار نفری مشهد که معادل ۵۳ درصد جمعیت خراسان رضوی است، ادامه داد: ۲۱۰ هزار واحد صنفی در خراسان رضوی وجود دارد که ۱۱۵ هزار واحد معادل ۵۴ درصد در مشهد مستقر هستند، با وجود گرانی گندم، آرد یارانه‌ای به صورت غیرمجاز بین بخشی از نانوایی‌های شهر مشهد فروش می‌شود.

فرماندار مشهد بیان کرد: اغلب نانوایان این شهر از ضوابط پیروی می‌کنند و تعداد اندکی از آن‌ها ساعات تعطیلی مجاز را رعایت نکرده و آرد سهمیه خود را زودتر از زمان تعیین شده به مصرف می‌رسانند و به بهانه نبود آرد، در مغازه را می‌بندند که در این راستا صاحبان ۱۸ واحد بنری با نشر این مطلب که «به علت نبود آرد بسته هستیم» نصب کردند.

وی افزود: قوت اصلی مردم نان است و انتظار دارند که نان باکیفیت مطلوب مصرف کنند به همین منظور طرحی با عنوان «برکت» با همکاری تعزیرات حکومتی، نهادهای امنیتی و انتظامی طراحی شده که هدف آن فقط تعطیلی و پلمپ واحدهای متخلف نانوایی نیست بلکه در کنار نظارت، تشویق نانوایان به انجام کار واقعی و عرضه نان مطلوب نیز مورد نظر است.

هاشمی با بیان اینکه مناطق شهرداری مشهد براساس تراکم فعالیت نانوایی‌ها به ۱۱ منطقه تقسیم‌بندی شده‌اند، تصریح کرد: در طرح برکت ۱۰ گروه سه نفره با ۱۰ خودرو در نظر گرفته شده که یک نفر بازرس از سازمان صنعت، معدن و تجارت، یک بازرس از اصناف و یک نفر از مسوولان حراست دستگاه‌های اجرایی با عنوان حافظان نظام قرار دارند، هر گروه توسط یک نفر به عنوان «سر تیم» هدایت می‌شود که گروه‌ها به صورت روزانه گزارشهای خود را به سرتیم ارایه کرده و وی آن را به سرپرستی این طرح مستقر در فرمانداری می‌دهد.

وی بیان کرد: در این طرح همکاری یک گروه از تعزیرات حکومتی برای استقرار در فرمانداری، رییس اتحادیه نانوایان برای استقرار در فرمانداری، ۱۶ نفر از بسیجیان اصناف برای استقرار در کارخانجات آرد را به مدت یک ماه خواهیم داشت، دو نفر نیز از شرکت غله به صورت آنلاین با فرمانداری در ارتباط خواهند بود.

فرماندار مشهد تصریح کرد: مسئولیت پلمپ واحدهای متخلف در زمان اجرای طرح برکت با دادستانی و تعزیرات حکومتی است و اداره پلیس نظارت بر اماکن عمومی نیز می‌تواند واحدهای متخلف را پلمپ کند، اغلب تخلفات نیز شامل عرضه خارج از شبکه، گران فروشی و کم فروشی است که با جریمه و قطع سهمیه آرد مواجه می‌شود.

image_printچاپ مطلب

بازدیدها: 90