سه‌گانه‌ای برای خواندن در شب‌های قدر
سه‌گانه‌ای برای خواندن در شب‌های قدر

به گزارش اختر شرق؛ شاید دغدغه مهم ما این باشد شبهای قدر که سرنوشت یک‌ساله انسان در آن مقدم می‌شود را چگونه بگذرانیم. مخصوصاً که احیا و شب زنده داری در این شب‌های عزیز از مستحبات است. تا صبح چه کنیم و چه بگوییم؟ بزرگان ما چه می‌کردند؟ سیره عالمان دین در این شبها چه بوده؟ آیا فقط باید دعا کرد و نماز خواند؟ کار دیگری هم می‌شود کرد؟ جالب است بدانیم مذاکره علمی و یادگیری احکام و علوم اسلامی و مطالعه کتاب‌های علمی و دینی از با فضیلت‌ترین اعمال شب قدر است که در سیره عالمان دین و فقهای شیعه فراوان دیده شده است. از این رو برای بهره گیری بیشتر از شبهای قدر این سه‌گانه را حتماً بخوانیم…

۱-قرآن کریم:

قرآن کتاب زندگی است کتابی است از جانب خدا برای انسان‌سازی و اینکه چه انسان چگونه باید در دنیای مادی زندگی خود را تنظیم کرده و پیش ببرد و در عین تنظیم امور ماده زندگی خود چگونه زندگی‌اش را رنگ خدایی بزند و هم دنیای خود را بر اساس فطرت خود و خواست خدا صورت دهد و هم آخرت خود را قرین رضایت پروردگار عالم سازد. با این منطق شب قدر قرآن کریم را با نگاه خودسازی و تنظیم زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی و بهره گیری از دستورات نورانی‌اش برای زندگی بهتر و سعادت دنیا و آخرت بخوانیم.

۲-نهج البلاغه:

رابطه نهج البلاغه با قرآن رابطه تنگاتنگ و نزدیک است و از همین رو نهج‌البلاغه را برادر قران «اخ القرآن» نامیده‌اند. نهج البلاغه کلمات بلند امیرالمومنین علی علیه السلام با سه موضوع اصلی است

۱- اعتقادات که علی علیه السلام آن را با یک بینش و ذوق معنوی و عرفانی بیان کرده

۲- مسائل اجتماعی و سیاسی مربوط به زمان خود، کل جامعه وکل تاریخ

۳- اخلاق، سبک زندگی و تربیت نفس و تزکیه انسان

این کتاب برای هر نوع سلیقه، سواد و جایگاه، مطالب مفید و معارف بلندی دارد. توصیه می‌کنم در شبهای قدر برای انس بیشتر با این کتاب ارزشمند کلمات قصار آن که بسیار کوتاه، گویا، شیرین و زندگی ساز است را حتماً بخوانید.

۳-صحیفه سجادیه:

این کتاب شریف دومین کتاب تدوین شده در صدر اسلام و جهت اهمیت بعد از قرآن کریم و نهج البلاغه قرار دارد و «اخت القرآن»، «زبور آل محمد» و «انجیل اهل بیت» لقب گرفته و در لباس دعا، معارف اسلامی، مفاهیم اخلاقی و سبک زندگی بیان کرده است. صحیفه سجادیه درس حکمت، عبرت و راهنمای زندگی سعادتمندانه است و با ناله‌های عاشقانه «انسان ساز» و «جامعه ساز» است. اگر فرصت به خواندن همه ادعاها نکردید حتماً دعاهای یکم، هفتم، دوازدهم وبیستم صحیفه سجادیه را در این شبها بخوانید.

و حرف آخر این که این روزها به شدت به روشنگری راه، طوفان فکری برای پیدا کردن مسیر و تغییر ادبیات نیایش برای رسیدن به محبوب هستی نیازمندیم.

خواندن این سه‌گانه در شب‌های قدر و تدبر و عمل به آن‌ها تا پایان مسیر زندگی برایمان راهگشا و روشنگر است. ان شاالله

علی اکبر سبزیان

مدیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی

image_printچاپ مطلب

بازدیدها: 61