اجرای طرح ملی پوشش باغات انگور در جوین
اجرای طرح ملی پوشش باغات انگور در جوین

مسئول باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین گفت: طرح ملی پوشش دار کردن باغات انگور این شهرستان با هدف محافظت گیاهان و محصولات در مقابل سرمازدگی و آفتاب سوختگی در سطح ۶۴ هکتار در حال اجراست.

فاطمه صابری نسب در گفتگو با خبرنگار اختر شرق با بیان اینکه بزرگترین باغ انگور پوشش دار در کل استان به میزان ۵۰ هکتار و مربوط به  صادق رضایی در شهرستان جوین در حال اجراست، گفت: با لطف خدا علاوه بر سیستم سایبان نیز ،آبیاری این باغ  به روش زیرسطحی انجام خواهد گرفت که بروز ترین روش آبیاری بشمار میرود.

وی با اظهار اینکه این طرح با  هدف محافظت بوته های انگور در مقابل مخاطرات طبیعی شامل بارش شدید باران، سرمای هوا و تگرگ و دمای بالا و آفتاب زدگی امسال اجرایی شده است، عنوان کرد: این طرح خسارت شرایط نامساعد جوی به باغداران انگور را به کم ترین میزان ممکن میرساند.

وی با اظهار اینکه ارقام انگور کشت شده در این باغات از ارقام جدید با بازدهی بالا به نام های فلیم و ترکن چهار است، گفت: در بیست هکتار از این باغات، انگور کشت شده در سال دوم محصول نوبرانه داده است.

صابری نسب، کاهش تنش های محیطی و تبخیر آب، سرمازدگی، گرمازدگی، آفتاب سوختگی، بادها و باران های شدید و جلوگیری از خسارات ناشی از آفات و پرندگان را از اهداف کلان اجرای این طرح برشمرد و خاطرنشان کرد: با اجرای سیستم سایبان دار کردن باغات کیفیت محصولات تولید شده  30 الی ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت.

image_printچاپ مطلب

بازدیدها: 7